קנייה ומכירה של רישיון קבלן רשום- האם כדאי או לא?

קניית רשיון של קבלן רשום באתר של תומר סופר

הרבה מאוד אנשים מתחום הבניה והשיפוצים חפצים למכור את הרישום של קבלן רשום שלהם ברשם הקבלנים או לקנות רישיון שכזה. כתוצאה מכך נוצר מצב שיש שוק של קניית רשיון של קבלן רשום ומכירה של חברות עם רישיון קבלן רשום .

ישנם יתרונות רבים שגורמים לקבלנים רבים לקנות חברה עם קבלן רשום בפנקס הקבלנים. כגון פנייה מהירה למכרזים ולקבלת עבודות בנייה רווחיות. אך במאמר זה אסביר את הבעיות בקניית רישום שכזה ברשם הקבלנים, בין היתר, בשל מגבלות וסייגים רבים שמטיל רשם הקבלנים כפי שאסביר במאמר זה.

מכירה עוסק מורשה או חברה?

בעיקרון חשוב שנדע כי לא ניתן להפריד את החברה הרשומה בפנקס הקבלנים מעצם רישומה הקבלני כלומר מהרישיון קבלן שלה, שכן הפרדה כזאת מבטלת את הרישום ואת הרישיון קבלן רשום.

כמו כן, לא ניתן להעביר רישום קבלני הרשום על שם "עוסק מורשה" כלומר על תעודת זהות של אדם. הסיבה לכך היא שאז במצב זה הקבלן בעצמו באופן אישי יכול להיות רשום כקבלן רשום ולרוב אותו קבלן גם זה שמשמש "בסיס" לרישום אם כמהנדס, הנדסאי או מנהל עבודה או בעל ניסיון רלוונטי.

לכן רשם הקבלנים לא מקבל הליך שכזה להעברת הרישום הקבלני מקבלן המוגדר "כעוסק מורשה" אלא רק באמצעות חברה חדשה שאותו קבלן רשום הקים, למרות שאותה חברה היא בבעלותו הבלעדית של הקבלן.

אלא שקבלן זה יצטרך להגיש בקשה חדשה לרישום החברה בפנקס הקבלנים כאילו אותו קבלן לא נרשם מעולם.

מכאן, הדרך העיקרית לעשות עסקה כשזאת היא באמצעות עסקת מניות עם חברה שיש לה רישיון קבלן. היינו באופן כזה שקבלן רוכש את מניות החברה מהבעלים שלהם וכך הוא הופך להיות הבעלים של החברה הקבלנים וכתוצאה מכך הוא יכול להשתמש ברישיון שלה.

במצב שכזה על מצבעי העסקה לדווח לרשם החברות על העברת המניות ,וכמו כן לרשויות המס וגם לרשם הקבלנים ולפרט בפניו על העסקה שאם לא יעשה את הדיווח בסמוך לביצוע העסקה, הרשם יכול לבטל את רישום החברה בפנקס הקבלנים בהתאם לסמכותו ואז כל עסקת המכירה הייתה לשווא ואל השיגה את מטרתה .

בהרבה מצבים האנשים שמעבירים את המניות שלהם בחברה הם גם משמשים כעובדים שעל בסיסם רשומה החברה בפנקס הקבלנים. ואז במקרה זה , חובה לשמור על רציפות של בסיס הרישום אם באמצעות המשך העסקתם של המוכרים (הבעלים) או מציאת עובדים אחרים במקומם.

קניית רשיון של קבלן רשום באתר של עו"ד תומר סופר
עסקה למכירת קבלן רשום

בדיקת רשם הקבלנים האם מדובר בעסקה כנה להעברת רישיון קבלן רשום?

כמובן שרשם הקבלנים מבקש לבדוק שמדובר בעסקה כנה ואמתית שלאחר העסקה עדין החברה פועלת באותו אופן שפעלה בעבר .

אם הרשם יחשוד שמדובר בעסקה שקרית ופיקטיבית למשל שהחברה לא תהיה יותר חברה קבלנית אלא תהיה חברה שהיא יזמית, אזי יש בכוחו של הרשם לבטל את רישום החברה בפנקס הקבלנים. במקרה זה אז יוצא שכל התהליך שנעשה להעברת המניות היה בדיעבד מיותר ויקר מאוד ואז אין כל טעם בעסקה זו ולכן כל הצדדים יצאו מופסדים

בכל שאלה שיש לכם בנושא קניית רשיון של קבלן רשום או העלאת סיווג לקבלנים אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר.

 

השאירו תגובה

צרו קשר

תמיד לרשותכם

צוות המומחים של חברת "קבלן רשום" עובדים בכל הארץ ומגיעים עד בית העסק וכוללים עורכי דין, מהנדסים ויועצים עסקיים, אשר מצליחים להתמודד עם כל מקרה מסובך שמגיע אליהם ומשיגים את התוצאה הרצויה עבור הקבלן.

מאמרים אחרונים

קבלת רישיון 100 ג'

הדרכים לקבל רישיון 100 ג'

הקדמה גם לאחר הגשת מאות בקשות לרשם הקבלנים וייצוג אינספור קבלנים הבנתי שיש בלבול עצום כיצד ניתן לקבל רישיון קבלן רשום מרשם הקבלנים כמו רישיון

קרא עוד

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן